Najbolj znan je slap Veli vir pod Sokoliči z majhnim jezercem pod njim, ki ga obiskuje veliko število izletnikov. Veli vir je približno osem metrov visok slap, ki drsi preko skale v tolmun prelepe smaragdno zelene barve. Tudi ta slap lahko v poletnem času presahne.
Obiskati pa je seveda mogoče tudi druge slapove ; v bližini Velega vira sta še slapa Slapoc in Trmčič. Pot žal ni označena in uvodni zemljevid daje osnovno informacijo kje se nahajajo. To bi bil izziv za markiranje nove vodne poti v Dolenjščini. Darko Turk se je že leta 2013 potrudil in objavil zemljevid slapov v Dolenjščini in jih bogato ovekovečil v galeriji slik na tej povezavi.
Pod vasjo Trebeše lahko občudujete najvišji slap v slovenski Istri – Slap Stranice. Približno 20 metrov visok slap je najbolj zanimiv v obdobjih močnejših padavin, t.j. spomladi in jeseni. Posebno zanimiv je tudi pozimi, ker včasih zamrzne. V poletnih obdobjih pa se lahko zgodi, da presahne.
Poleg slapov si je zanimivo ogledati obnovljeni puč v Sokoličih, pa dva v opuščenem zaselku Belobradi, številne vodnjake v vasicah Dolenjščine in seveda ponekod prav mogočne kamnite pregrade za zaustavljanje erozije v hudournikih po drugi svetovni vojni. Ne pozabimo še reke Reke na dnu doline, ki jo v času deževja napaja hudourniška voda iz Pregarske planote in področja pod Sočergo, tako da bobni prav mogočno. V poletnem času pa presahne in je mogoče življenje v vodi opazovati le še v nekaj tolmunih.
Vsi potoki in slapovi so hudourniški in presahnejo v običajnih poletjih brez vode. Zato je za njihov ogled najprimernejša pozna jesen ali zgodnja pomlad po obilnejšem deževju.
To so stvaritve na temo vode. Po drugi strani pa večina vasic Dolenjščine še vedno ne razpolaga z ustavno zagotovljeno pravico do pitne vode.
Viri:
https://mojalbum.com/istrijan28/slapovi-v-slovenski-istri-1-del
https://visitkoper.si/znamenitosti/pot-slapov/
http://potovanja-tamara.blogspot.com/2015/02/izlet-v-istrsko-zaledje-abitanti-in.html