V šestedesetih letih prejšnjega stoletja so Dolino prizadejale velike razlastitve najboljše orne zemlje – skupno okoli štiri milijone kvadratnih metrov. Na njej su zrastli industrijski obrati in naftovod.
Razlaščeni domačini se niso mogli sprijazniti, da ne morejo več rediti živine. Ustanovil so zadrugo Dolga krona in si s prostovoljnim delom zgradili hlev ter ogradili 104 ha veliko parcelo na »Dolinskem Brdu«, ki je last dolinske Srenje. Redili so govedo in sicer krave mlekarice. Leta 1980 so dobili precejšnja denarna sredstva za razvoj zadružništva in si sezidali nov, prostoren hlev.
Ekonomska kriza, bolezen norih krav in uvedba obveznih mlečnih kvot, zlasti pa visoke obrestne mere so rejo živine onemogočile. Člani so tako leta 1998 prodali vse krave. Skupina mladih je prevzela Zadrugo in hlev in pričela z novimi dejavnostmi: konjušnico, oljkarstvom in vinogradništvom. Leta 2008 je uspelo Zadrugi prenoviti nekdanji senik v večnamenski center s prostorno dvorano, sanitarijami in prodajnim centrom, kjer se tržijo domači proizvodi.
Dolina (italijansko San Dorligo della Valle - Dolina,[1] naselje pa le Dolina) je istrsko naselje in občina, nahaja se okoli 4 km jugovzhodno od Trsta.
Dolina leži v bližini italijansko-slovenske državne meje, pod Socerbom. V občini živi po popisu iz leta 2004 6.019 prebivalcev, od katerih je 70,5 % slovensko in 29,5 % italijansko govorečih. Nekoč veliko obširnejša občina se danes razprostira nekako na geološki meji med kraškim in flišnim svetom, saj severni del občine leži na kraški planoti ob reški cesti proti Kozini in delno pod kraškim robom v Bregu oz. Bržaniji. Naselje Dolina je s cesto povezano s Trstom in preko maloobmejnega prehoda do Kastelca ter dalje do ceste Kozina-Koper. Meji tudi na italijanski občini Milje in Trst.
Vir:
5 obmejnih pešpoti, Slovensko kulturno društvo Valentin Vodnik v Dolini, Dolina 2008
https://sl.wikipedia.org/wiki/Dolina,_Trst