Bogato vinsko izročilo slovenske Istre sega v rimske čase in beleži že skoraj dve tisočletji. Vina avtohtonih sort (refošk, malvazija in rumeni muškat) ter drugih sort, ki tukaj uspevajo, žanjejo priznanja na vinskih ocenjevanjih doma in po svetu. Istrski vinarji se pogosto predstavljajo na vinskih in gastronomskih prireditvah v slovenski Istri in zunaj nje. Njihova najboljša vina lahko poskusimo v večini gostinskih lokalov.
Vinogradništvo in oljkarstvo sta v Slovenski Istri še danes najpomembnejši kmetijski panogi, ki se ju iz leta v leto loteva več mladih ljudi. Tukajšnji vinorodni okoliš slovi po bogatih, polnih, rdečih in belih vinih. Na istrski zemlji uspeva avtohtona vinska trta, ki daje zelo cenjeno rdeče vino refošk. Snovi, ki jih vsebuje, blagodejno vplivajo na zdravje, zato ni nič čudnega, da že od nekdaj krepi in poživlja vse tiste, ki v njem uživajo. Zaradi vsebnosti polifenolov pomaga preprečevati kardiovaskularne bolezni, mlečna kislina, ki jo vsebuje, pa ima pozitiven učinek pri uravnavanju prebave. Med rdečimi vini gre izpostaviti tudi merlot in cabernet sauvignon, med belimi pa posebno pozornost zaslužita malvazija in rumeni muškat, ki ju na tem območju pridelujejo že stoletja. Del ponudbe v istrskih kleteh tvorita tudi sivi pinot in chardonnay.
Tipična istrska vina lahko poskusite v številnih vinskih kleteh na označeni vinski cesti ali v gostilnah, kjer vam bodo ponudili tudi okusno istrsko hrano. Vinsko ponudbo dopolnjujejo tudi oljarne, obrtniki in nosilci ostalih dejavnosti, značilnih za to območje. Vinska cesta je zaradi razsežnosti vinorodnega okoliša razdeljena na odcepe in krake, ki vodijo do posameznih zanimivih krajev.
Viri:
Zemljevid izdelan na podlagi podatkov razpoložljivega promocijskega materiala in vzorčnega preverjanja na terenu. Studio lan d.o.o. Koper, avgust 2005