Spletno stran prenavljamo. Vsa vsebina še ni na voljo na novi spletni strani vendar jo aktivno dodajamo. Hvala za razumevanje.

Za ogled kliknite na spodnji gumb.

Ogled nove strani...
slhrendeit

Korte

Korte, največje naselje izolskega podeželja, so od Izole oddaljene osem kilometrov in ležijo na višini 224 metrov, od koder lahko občudujete razgled na gričevnato okolico in Sečoveljske soline. Pot do vasi je dobro označena in urejena, zaradi oddaljenosti pa se je do Kort primerno odpraviti z avtomobilom.

Zakladi stoletij

Omembo vasi prvič zasledimo že leta 1472, in sicer kot Kurte. Leta 1960 so se preimenovale v Dvori nad Izolo, vendar so jo s prošnjo, ki so jo prebivalci vložili leta 1984, znova (l.1988) preimenovali v današnje Korte. Vas se deli na starejše Spodnje in mlajše Zgornje vasi, kjer ne smete izpustiti ogleda cerkve sv. Antona Puščavnika, v kateri vas bodo gotovo pritegnili obnovljeni baročni oltarji iz 18. stoletja, kustodija z glagolskim napisom iz leta 1468, freske tirolskega slikarja in sodobne umetnine Mire Ličen Krmpotič.

Odpravite se na potep
Med sprehodom po vasi si lahko ogledate tudi obnovljeno tipsko vodno zajetje ali pa si privoščite gurmanski postanek v kakšni izmed domačih gostiln. Mlajši pa bodo noč želeli preživeti v lepo urejenem mladinskem hotelu Stara šola Korte. Iz vasi do bližnjih zaselkov vodijo številne kolesarske in jahalne poti, kjer lahko, poleg naravnih mediteranskih lepot, odkrivate stara vodna zajetja, mistične cerkvice in druge zgodovinske ostanke minulih obdobij.

 Iz obiska v Kortah 

....

Skupaj smo se nato odpravili do središča vasi, kjer smo si ogledali cerkev sv. Antona Puščavnika z zanimivim, 20 metrov visokim zvonikom, obnovljenim leta 1791. Notranjost cerkve je leta 1939 s freskami poslikal tirolski slikar, Virgilij Pitscheider. Cerkev ima tri baročne oltarje, za glavnim pa se nahaja kustodija z glagolskim napisom iz leta 1468. V prijetnem ambientu cerkvenega dvorišča z vodnjakom in pogledom na Padno nam je gospa Nada razložila, da Korte poleg Gornje vasi, kamor sodi območje okrog cerkve, sestavlja še starejša Spodnja vas, kjer so hiše nanizane okrog dolge ulice, ki daje videz pomola. Tam se nahaja tudi stavba nekdanje osnovne šole, v kateri danes domuje Hostel Stara šola.

Med prijetnim klepetom smo se dotaknili tudi slovstvene folklore, saj je Nada Morato znana zbirateljica ljudskih zgodb istrskega podeželja. Zanimale so nas predvsem tiste o štrigah, volkodlakih, mrakih in procesijah mrtvakov. Našo radovednost je potešila s strokovno razlago o bogatem ljudskem izročilu, po katerem se je še do nedavnega ohranila poročna šega »jutrnja«, ko so ob koncu poročnega slavja nevesto posadili na kamen, obrnjen proti vzhodu, kjer je čakala na sončni vzhod in se tako obranila zla v podobi »mraka«. Z nasmeškom nam je omenila še gospoda, ki se je nedavno izselil iz naselja, ker naj bi pogosto videval ženski, po njegovem štrigi, saj sta se skladno z izročilom srečevali ob polnoči na bližnjem križišču.

Nadi smo se zahvalili za nadvse zanimivo druženje in se polni pričakovanj odpravili proti Kaštelirju, ki mu domačini pravijo "Kašler". V muzejski sobi smo izvedeli, da so Kaštelirji, tj. gradišča, utrjena naselja, ki so bila poseljena že v prazgodovini. Obdana so bila z enim ali več močnimi suhozidnimi obzidji, iz obrambnih razlogov pa so jih gradili na vrhovih hribov, na težko dostopnih mestih, od koder so imeli nadzor nad ozemljem. Kortežanski »Kašler« po strokovni oceni predstavlja eno večjih, morda celo največjo prazgodovinsko utrjeno naselbino v zaledju slovenske Obale. Ob prihodu na vrh smo bili najprej malce razočarani ob spoznanju, da so danes na območju vidni le ostanki kamnitih zidov, pa še ti so poraščeni s travo in grmovjem, že naslednji hip pa smo bili le še očarani, ko se je pred našimi očmi odprl pogled, ki je segal od Piranskega zaliva do osrednjega dela Šavrinov. Med malico v travi smo se spomnili na zgodbo iz ljudskega izročila, ki pravi, da so se za okope tega gradišča skrili begunci iz Ogleja, ki so bežali pred Atilo, pa tudi Izolani ob nevarnostih. Kraju so zato rekli "Stara Jizla", imel pa naj bi tudi svojo cerkev.

 ....

 Gibanje števila prebivalcev:

Leto                     2011    2020

Št. prebivalcev      762     845

 

Vir:

http://www.regionalobala.si/novica/korte-vas-pod-skrivnostnim-kaslerjem

http://www.izola.eu/index.php?page=static&item=12&tree_root=1

 

 

Read 2309 times ponedeljek, 14 december 2020 07:44