Del naporov v okviru te naloge je usmerjen prav v določanje tipologije suhozidne gradnje glede na vrsto kamnine (pretežno peščenjaka) in lokalnih gradbenih posebnosti. Naj omenimo najpogostejše oblike suhogradnje, ki nas obdajajo:
- prosto stoječi zidovi,
- podporni zidovi (terase),
- tlakovanja (ulice, vodozbirno območje),
- kamnite strehe,
- grobovi (tumulusi),
- razgledne točke,
- zavetja in zatočišča različnih oblik.
V naseljih so v suhozidni tehniki gradili dvoriščne, obcestne in vrtne zidove ter zaščitne zidove okrog vodnjakov, vodnjake, kamnite tlake dvorišč in neka terih vaških poti, manjše gospodarske stavbe, kot na primer svinjake, kokošnjake, lope itd. Dvoriščni zidovi so grajeni na enak način kot suhozidi v pokrajini, le da so zanje praviloma uporabljali bolj izbran in obdelan kamen.
Suho tehniko kamnite gradnje so uporabljali tudi pri gradnji vodnih kanalov, mostov, kalov in opor v vinogradih... Pojasnimo nekatere v nadaljnjih zavihkih .....
REVITAS - Revitalizacija istrskega podeželja in turizma na istrskem podeželju je čezmejni projekt, ki ga sofinancira Evropska unija skozi Program čezmejnega sodelovanja Slovenija – Hrvaška 2007 – 2013 (IPA – instrument predpristopne pomoči).