Izpostavljena lokacija gradu predstavlja izjemno dominanto v prostoru, ki je bila v njegovi neposredni okolici prav v zadnjih desetletjih pozidana. Tako je grad, ki ga obdaja obzidje, viden z različnih pogledov z morja in okolice. Obenem pa je tudi z gradu odličen pogled na historično mestno jedro Koper in njegovo okolico ter širše področje Koprskega zaliva. Med najpomembnejše koprske plemiške rodbine je prav gotovo sodila premožna družina Gravisi, ki je bila lastnica palač in meščanskih hiš, imela pa je tudi obširna posestva v okolici Kopra.
Iz ohranjenega napisa na fasadi gradu lahko razberemo, da si je dal stavbo postaviti doktor medicine Pij Gravisi v letu 1885. Grad, ki ga dopolnjujeta obzidje in tudi garaža, je razmeroma skromnih dimenzij. Zagotovo je na tem mestu obstajala značilna triosna stanovanjska enonadstropna stavba, ki so jo zaradi izpostavljene lege in takrat prevladujočega historicističnega sloga preoblikovali v gradič.
Več o obnovi Gravisijevega gradu najdete v članku mag. Mojce Guček na tej povezavi.
Zanimiv sprehod po gradu nam ponuja tudi oddaja radia Capris na tej povezavi
Danes je grad domovanje gospoda Franja Nemca, ki skupaj z ženo uživa leta pokoja. Pomembnost tega objekta dokazuje tudi dejstvo, da je v njem gostovala italijanska osnovna šola, med vojno so tu zdravili ljudi in revnim nudili obroke, grajske prostore pa so uporabljali tudi kot socialna stanovanja.
Gradbenim posegom so člani spomeniškega varstva natančno sledili, zahtevali so, da podoba ostane nespremenjena. Lastnik je upošteval navodila, zato težav ni imel. »Večino smo zrušili in ga v celoti obnovili. Skupni stroški obnove so bili več kot 7 milijonov mark. Ohranili smo le vhodna vrata, del zunanjega obzidja in freske,« pojasni sogovornik. Čeprav je odkritje fresk celotno investicijo nekoliko zaustavilo, je Gravisijev grad hitro dobil novo podobo.
Čeprav ima njuna hiša podobo gradu, si želita svojega miru, zato javni obiski niso predvideni. Na grajski vrt raje povabita svoje prijatelje in tako skupaj uživajo ob pogledu na Koper.
Vir:
http://svet24.si/clanek/53f1c9f5ce6a3/za-obnovo-je-takrat-namenil-7-milijonov-mark