Abitanti so strnjeno naselje na južnem robu koprske občine, tik ob hrvaški meji. Stavbna dediščina nosi pečat oblikovanja 19. in prve polovice 20. stoletja. Tradicionalne domačije oblikujejo dvorišča ali se povezujejo v ulične
Idejni načrt obnove zahodne in južne fasade(Univerza v Ljubljani, Fakulteta za arhitekturo, delavnica študentov 4. letnika)
Grondalova domačija
Domačija stoji v osrčju vasi. Z obsegom in višino še zdaj bahavo razkazuje, da je bila nekdaj najbolje stoječa domačija v vasi. Lastnik se je odločil, da jo bo preuredil v turistični objekt z apartmaji v nadstropju in vinotočem v prostoru nekdanjega hleva. Ohranil je tradicionalno klet, v kateri bo ponujal gostom pokušino lastnih vin in drugih izdelkov. Predlagana turistična namembnost se nenasilno vključuje v notranjost hiše. Omogoča, da se ohranjajo stara razporeditev prostorov kot tudi komunikacije med dvoriščem in hišo ter med notranjimi prostori.
V hlevu se je ohranila originalna stropna konstrukcija, medtem ko sta bila strop pod lopo in strešna konstrukcija uničena in ju je bilo treba zamenjati z novima. Tramovi so leseni, a drugače obdelani. Odločitev za tako prezentacijo pravzaprav ni bila težka, ker enakih tramov ni bilo mogoče dobiti. Po drugi strani se je izkazalo, da je konservatorsko celo bolj pošteno, če se nove grede po načinu obdelave razlikujejo od originalnih
Iz prereza je mogoče slutiti bodočo ureditev notranjosti Grondalove domačije iz idejnega načrta revitalizacije vasi Abitanti (Univerza v Ljubljani, Fakulteta za arhitekturo, delavnica študentov 4. letnika)
Da bo dvorišče prijeten zunanji prostor, ki bo v vročih poletnih dneh nudil gostom senco, je treba postaviti klasično pergolo, izdelano po vzoru tradicionalnih iz akacijevega lesa. Nadstreški ali tende nimajo tu kaj iskati. V primeru slabega vremena se gosti pač napotijo v notranjost. Za nočno osvetlitev zadostuje nekaj preprostih klasičnih luči v obliki kovinskega krožnika. To je treba poudariti zaradi uvajanja modnih talnih luči, ki delujejo v ambientih kulturne dediščine nepristno in kičasto. Ob pravilnem vrednotenju kulturne dediščine ne sme biti dvoma o tem, da je treba gostu ponuditi pristne tradicionalne ambiente in pričakovati od njega, da se jim bo prilagodil. Končno je smisel takega dopustovanja ali izleta tudi umiritev v doživljanju naravnega ritma dneva in noči, letnih časov, vremena. Če pa kdo pogreša migotanje nočnih lučk, gre lahko v bližnji Portorož.
Posebno poglavje pomeni zunanje pohištvo, ki lahko veliko prispeva k podobi celote, če je pravilno izbrano. Edina oprema, ki pride tu v poštev, so lesene mize, klopi in stoli, izdelani po vzoru tradicionalnih. Ob fasadi je mogoča postavitev nekaj kamnitih klopi.
REVITAS - Revitalizacija istrskega podeželja in turizma na istrskem podeželju je čezmejni projekt, ki ga sofinancira Evropska unija skozi Program čezmejnega sodelovanja Slovenija – Hrvaška 2007 – 2013 (IPA – instrument predpristopne pomoči).