V preteklosti je bila najbrž last bogatih kmetov, prvotno pa je bila kamnoseška delavnica mojstrov Andreja in Benka iz Sočerge, ki sta jo zgradila leta 1547. Ker pa je bila do zadnje vojne prazna in nevzdrževana, je bila v letih od 1986 do 1988 obnovljena. Danes jo štejemo kot vaški muzej.
Gre za podoben tip stavbe kot jo zasledimo v »Benkovi hiši« v Črnem Kalu, ki sta jo gradila mojstra Andrej in Benko iz Sočerge in jima je služila kot kamnoseška delavnica. Kvalitetna gradnja in ambiciozno oblikovanje kamnoseških detajlov kažeta na delo specializiranih stavbarskih mojstrov. Izstopa predvsem reprezentativna zahodna fasada, ki je obrnjena proti vasi. Portali in okno v nadstropju ter tečajni svitek ob stiku dveh fasad, ki je nosil os velikih dvoriščnih vrat, so izjemno kvalitetno kamnoseško delo. Obnovitvena dela na opuščeni in dotrajani stavbi so potekala v letih 1986/87, dokončno pa zaključena 1988. Rekonstruirano je bilo njeno prvotno stanje iz 16. stoletja. V njej je stalna zbirka posvečena Krajinskemu parku Kraški rob.
Domačija št. 5 in nasproti ležeča »Laška hiša« ustvarjata slikovit ambient ob vhodu v vas. Najstarejši je zahodni del s portalom, ki je edini šilasto zaključen portal na istrski kmečki hiši. »Laško hišo« datiramo v 15.-16. stoletje. Hiša je enocelična z lesenim stropom in vkopano kletjo. Grajena je na poznogotski način iz pravilno klesanih kamnitih blokov. Masiven portal z gotsko prirezanim robom se povezuje z najstarejšimi ohranjenimi portali iz 15. in 16. stoletja v vaseh Kraškega roba.
Vir:
http://www.eheritage.si/DDC/DDC_005_007_DJVBCZNOHPLZRMRYBTULZWWIOAHAWC.pdf