Podnebje na Primorskem je milo. Zime so deževne in mile, poletja pa vroča in suha. Zaradi takšnega suhega podnebja, rastejo na Primorskem rastline, ki prenašajo visoke temperature. Že trava ne uspeva dobro zaradi suše. So pa namesto trave nizka grmičevja kot npr. : rožmarin, sivka, bršljan, jasmin in druge, ki prenašajo visoke temperature.
Od dreves pa uspevajo:
- Murva
- Figa
- Kaki
- Mandljevec
- Ciprese
- Lovor
- Tiso
- Pušpan
- Pnije
- Cedre
- Agava
- Aloja
Če si na vrtu uredimo namakalni sistem, lahko sadimo tudi rastline, ki običajno potrebujejo več vlage. Za živo mejo na Primorskem pa so priporočljive leylandove ciprese.
Ker vsi vemo, da je poleti na soncu vroče, si lahko senco priredimo s pergolami po katerih speljemo trto, glicinijo ali Trachelospermum jasminoides. Slednji imajo velike in dišeče bujne cvetove. Za senco pa lahko nasadimo tudi cedro, bor, pahljačasti javor ipd. Ta drevesa namreč uspevajo v primorskem pdnebju. Za okrasitev zidovov uporabljamo pasijonke, jasmin, glicinijo ali že prej omenjen bršljan.
Vir: http://www.slonep.net/vrt-in-okolica/urejanje-vrta/primorski-vrt
Rastline, ki uspevajo v solinah so slanuše. Slednje imenujemo tud halofiti. So namreč slano ljubne rastline, predstavniki semenk, prenašajo pa lahko velike količine soli. Po navadi jih najdemo ob izlivih rek ali potokov v morje, in pa tudi v solinah. Slanuše lahko uravnavajo količino soli v svojih tkivih. V Sloveniji so vse vrste shalofitov uvrščene na seznam ogroženih vrst, saj uspevajo le v ozkem solnem pasu rastišča. Na predelu v solinah, Fontanigge, najdemo velike halofitne travnike. Sečoveljske soline imajo pa še eno posebnost, in sicer aprila tam zacveti rimska belalovka.