leta 2015 smo Dejan Zadravec, Nika Berlot Zadravec in Vinko Zupančič na GZS podali pobudo za pričetek postopka priprave Nacionalne poklicne kvalifikacije (NPK) Suhozidar/suhozidarka. Združenje za gradbeništvo in IGM je sprejelo našo pobudo in jo posredovalo Komisiji za strokovno usposabljanje pri nacionalnem Centru za poklicno izobraževanje (CPI).
Komisija za strokovno usposabljanje pri CPI je februarja 2016 pobudo sprejela in potrdila. CPI je oblikoval komisijo za pripravo poklicnega standarda in kataloga znanj. Komisija je v dobrem letu dni opravila svoje delo; rezultat sta Poklicni standard in Katalog znanj. NPK smo dobili leta 2017.
Strokovni odbor za poklicne standarde Sveta Republike Slovenije za poklicno in strokovno izobraževanje je junija 2017 sprejel predlagane standarde za NPK Suhozidar/suhozidarka, nakar je bil potreben le še podpis takratne resorne ministrice Anje Kopač Mrak in objava v Uradnem listu RS. Tako smo julija 2017, po dveletnih prizadevanjih mnogih organizacij in posameznikov, dobili nacionalno poklicno kvalifikacijo za veščine suhozidne gradnje.
Sledil je naporen postopek implementacije NPK Suhozidar/suhozidarka. Potrebno je bilo pridobiti in usposobiti člane Komisije za preverjanje in potrjevanje NPK, svetovalca za NPK in izvajalca praktičnega dela preverjanja NPK. Vsi sodelujoči v omenjenih vlogah so morali v letu 2018 opraviti izobraževanje in pedagoško andragoški izpit na Državnem izpitnem centru.
Leta 2019 je Mestna občina Koper za preverjanje znanja za pridobitev kvalifikacije Suhozidar/suhozidarka dala v souporabo prostore v Bržanovi domačiji v Smokvici. S tripartitno pogodbo so se vaščani Smokvice in Krajevna skupnost Gračišče, Mestna občina Koper ter društvo Jugna dogovorili o sodelovanju.
Zaključno dejanje celotnega postopka se je zgodilo 27. 11. 2019, ko je Komisija za ugotavljanje izpolnjevanja predpisanih pogojev za izvajanje postopkov preverjanja in potrjevanja NPK na lokaciji Bržanove domačije v Smokvici ugotovila, da so poligon za praktično preverjanje veščin in pripadajoči delovni prostori primerni za izvajanje postopkov preverjanja in potrjevanja NPK.
Sledilo je dvoletno kovidno obdobje, ko se ni bilo mogoče premakniti naprej.
Vmes so kandidati pridno nabirali izkušnje s suhozidnimi konstrukcijami do te mere, da so lahko julija 2022 opravili preizkus in pridobili certifikat.
Imetniki NPK suhozidar/suhozidarka so vključeni v bazo izvajalcev, ki jih lahko Zavod za varstvo kulturne dediščine angažira pri obnovi suhozidnih spomenikov. Opravljajo lahko samostojna dela kot graditelji suhozidnih konstrukcij doma in v tujini. NPK suhozidar/suhozidarka je standardno vključen v evropski okvir kvalifikacij in priznan v vseh državah EU.
Suhim zidom se obetajo boljši časi, torej tudi za kulturno krajino predvsem Istre in Krasa, saj bo Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano po letu 2023 operacionaliziralo ukrep iz sedanje sedemletne perspektive, to je sofinanciranje obnove suhih zidov v kmetijski krajini po vzoru Italije v prejšnji sedemletki.
Številnim posameznikom in organizacijam hvala za prispevek pri realizaciji nacionalne poklicne kvalifikacije suhozidar/suhozidarka.
Vinko Pisar