Spletno stran prenavljamo. Vsa vsebina še ni na voljo na novi spletni strani vendar jo aktivno dodajamo. Hvala za razumevanje.

Za ogled kliknite na spodnji gumb.

Ogled nove strani...
slhrendeit

Topolovec cerkev sv. Hieronima

Nedaleč od vasi Topolovec se nahaja enoladijska cerkev sv. Hieronima z gotskim oknom in obdana s cipresami. Okrog nje so ruševine verjetno večjega utrjenega naselja.

V svoji zasnovi romanska cerkev, ki leži na bregu pod vasjo, na kraju, ki ga danes imenujejo »Stari Topolovec«. Okrog cerkve je zid, ki označuje nekdanje pokopališče, obdano s cipresami. Tja so nekoč nosili pokopavat ljudi iz oddaljenih krajev. Tudi za cerkev sv. Hieronima krožijo govorice, da je v cerkvi zakopano veliko bogastvo, legenda je najbrž vzrok, da so neznanci razbili oltar in prekopali mesto na katerem je stal.

Otem priča tudi zapis ZVKDS:

"Med 13. 5. in 28. 5. 1999 je MZVNKD Piran zaradi nedovoljenega posega in uničenja dela arheoloških depozitov in grobnice opravil vrednotenje škode, ki je nastala v cerkvi sv. Hieronima, ki
leži na pomolu z ledinskim imenom Monte d`Oro zahodno od vasi Topolovec v Slovenski Istri. Kamniti tlak iz velikih pravokotno ali nepravilno
oblikovanih, 7-8 cm debelih flišnih plošč sivobele barve, je prvotno prekrival celotno površino cerkvene ladje in verjetno sodi v čas ob obnovi cerkve konec 19. stoletja (1888). Leta 1997 je bil
delno uničen s posegom nepooblaščenih oseb, ki so v cerkvi iskale domnevno skrito zlato, o katerem gre beseda po okoliških vaseh in naj bi se nanašalo na »čas francoske okupacije«. Pri iskanju
»zaklada« so poškodovali prag, ploščo v smeri proti sredini ladje ter celoten osrednji del ter spodkopali severovzhodni vogal prezbiterija. Roparski vkop nepravilne ovalne oblike je popolnoma uničil konstrukcijo in vsebino grobnice. Med razbitimi ploščami in izkopanim materialom smo našli fragmente novoveške keramike, drobce lesa ter večje število človeških kosti. Sodeč po velikosti ekstremitet in lobanjskih značilnostih lahko sklepamo, da ostanki pripadajo predvsem otroškim pokopom." Vir: http://www.eheritage.si/vs/VSC_39-41_338_YHURWENWQFSMIXLUCSDVXIBAVQEWCR.pdf

Marjan Zadnikar je v knjigi Romanika v Sloveniji o cerkvi zapisal: »Cerkev leži pod vasjo Topolovec na nekakšnem pomolu nad dolino Rokave, obdana z zidom nekdanjega pokopališča in sredi ruševin že zdavnaj opuščenega ozemlja. Obrnjena je proti jugovzhodu. Na zunaj se kaže s preprosto zasnovo na enotnem pravokotniku, tako da je sklenjena kvadratna gmota stavbe lahko pokrita z dvokapno streho, ki je bila sprva zložena iz kamnitih plošč. Stene so zidane tako, da gredo skladi za silo obdelanih kamnov v nizkih vodoravnih vrstah, ki zajamejo v enaki višini tudi ogle. Razen režastega okenca v vzhodni steni, so bile vse druge odprtine kasneje predelane, prav kakor stenski zvoniček z odprtimi linami nad zahodno fasado. Notranjščina cerkve obsega pri 80 cm debelih stenah, preračunanih le na raven strop, pravokotno ladjo, na vzhodni strani pa je v debelini zaključne stene vpisan prečno pravokoten oltarni prostor, obokan z vzdolžnim banjastim obokom polkrožnega prereza.

Nastanek cerkve istrskega tipa, ki je tu regionalno pogojena, sodi v romansko dobo, ki pa se je v tem zatišnem kulturnem prostoru zaradi trdoživosti načina gradnje lahko zavlekla vse v 14. stoletje.«

Tudi Topolovec, tako kot okoliške vasi, je bil v svoji zgodovini najprej fevd Novogradske škofije, nato Momjanske gosposke, dokler ni leta 1585 prišel v posest družini Vergerio, Del'Bello in Grisoni. Okoli cerkve so vidne ruševine nekdanjega naselja, ki naj bi ga razdejali Huni in je bilo, po ostankih sodeč, utrjeno in večje od današnjega.

Domačini vedo povedati, da gre za mesto starega Topolovca. Vaščani so ga nato zapustili in zgradili vas na današnjem mestu, stari del pa še nekaj časa uporabljali za rejo živine in drobnice. 

Slišati je tudi žalostno zgodbo, da so do prve svetovne vojne na pokopališču okoli cerkvice pokopavali invalidne otroke iz cele Istre, zato je ta kraj, po pripovedovanjih, tudi uročen.

Kakorkoli že, od današnjega Topolovca navzdol do naše cerkvice se spuščajo mogočni mejni zidovi, ki zamejujejo obdelovalne površine. To niso bile njive; domačini so jih imenovali žardini - vrtovi. Na njih je rasla zgodnja zelenjava  in vsemogoče vrtnine, ki so dajale kruh Topolovcu z več kot tristotmi prebivalci pred prvo svetovno vojno. 

Leta 2019 so cerkev sv. Hieronima obnovili in rešili pred propadom.

Več o cerkvici pa na tej povezavi.

Pa še to: vandali so izruvali kropilnik v cerkvici. Njegov izgled boste našli na zgornji povezavi. Sporočite, če ga boste kje opazili.

  logo revitas obrezanLogo ZVKDS iz vsebine Prironika o suhozidni gradnji

REVITAS - Revitalizacija istrskega podeželja in turizma na istrskem podeželju je čezmejni projekt, ki ga sofinancira Evropska unija skozi Program čezmejnega sodelovanja Slovenija – Hrvaška 2007 – 2013 (IPA – instrument predpristopne pomoči).

.

Viri:

http://www.koper.si/index.php?page=znamenitostiinatrakcije_single&item=2002340&id=20872

ttps://www.virtualni-katalog.si/GreenGradin_SL/files/assets/common/downloads/Velenje-.pdf?uni=b7cc1af957304dbf37941b0ca67630c8

http://zupnija-socerga.rkc.si/index.php/content/display/60/20/20

http://www.eheritage.si/vs/VSC_39-41_338_YHURWENWQFSMIXLUCSDVXIBAVQEWCR.pdf

 

 

 

 

Read 4815 times