Na ozkem strmem slemenu sredi Šavrinskega gričevja se nahaja vas Trsek. Na severozahodni strani jo obdaja potok Dernarnik, na južno-zahodni pa reka Dragonja in njeno povirje.
Vas Trsek sestavljata dve naselji; zgornji Trsek (manjši, po domače imenovani tudi Petehi) in spodnji Trsek (večji). Na vzpetini nad zgornjim Trsekom stoji cerkev sv. Bride s pokopališčem (nadmorska višina 319 m), katera spada pod župnijo Truške.
Trsek (Tersecco) je leta 1028 ob drugih bližnjih krajih nemški cesar Konrad II. Salijski podelil oglejskim patriarhom, v 13. in 14. stoletju pa je prišel v posest momjanskih grofov. Leta 1488 so fevdalne pravice prešle v roke koprske plemiške družine Vida, 1505 pa družine Bratti. Ohranjene je še nekaj stare vaške arhitekture z vodnjaki in ognjišči.
V obdobju trajanja STO (Svobodno tržaško ozemlje) je v Trseku delovala nadomestna osnova šola Truške, katera je po razmejitvi spadala v cono B.
Zgornjo in Spodnjo vas ločita kapelica in obeležje iz NOB. V spodnji vasi Trsek pa je bila postavljena torklja za pridobivanje oljčnega olja. Po veliki pozebi oljk 1929 leta in ekonomski emigracijii prebivalcev Trseka in okoliških vasi je bila v začetku 30-tih let prejšnjega stoletja opuščena .
Cerkvica sv. Brigite z zvonom na preslico se nahaja nekoliko na samem nad Zgornjo vasjo, ki jo v svojem »Cerkvenem krajepisu« iz leta 1700 omenja koprski škof Paolo Naldini in navaja, da je primerno okrašena z oltarno podobo.
Na Dragonji sta delovala tudi dva vodna mlina. Večji z vzdevkom mlin pri 'Toni malnarju’ je stal ob poti, ki je vodila iz Trseka v Koromače in Sirče ter ostale vasi na drugi strani reke. Manjši mlin pri 'Mazurinu’ pa stoji ob poti, ki vodi v Trebeše. Mazurinov mlin se nahaja na levem bregu Dragonje, nedaleč od izliva levega pritoka Stranice. Je edini mlin ob reki Dragonji, ki se je ohranil v vsej svoji zgodovinski pričevalnosti. Po ustnem izročilu naj bi bil mlin star okoli tristo let, poimenoval pa se je po lastniku Štefanu (Černazu) Mazurinu. Za gotovo je bil po svojem zunanjem videzu precej drugačen od današnjega. Mehanizem sta poganjali dve vodni kolesi, eno leseno in drugo manjše, kovinsko. Vanj so nosili mlet koruzo in druge žitarice domačini iz Trseka, pa tudi iz Pavličev in ostalih okoliških vasi. Deloval je do 70-tih let prejšnjega stoletja in je danes obnovljen pod okriljem Zavoda za spomeniško varstvo Piran.
Trsek se v zadnjem času precej spreminja. Vas si nadeva novo podobo. Že na prvi pogled je videti, da so tukajšnji ljudje, tako stari domačini kot prišleki, visoko zavihali rokave. Zamenjali so dotrajane stavbne dele s sodobnimi materiali, mnoge hiše so dobile prizidke, nove terase in balkone, iz katerih je čudovit razgled na vse strani.
V vasi stanuje tudi nona Nela. Čeprav pišemo že leto 2002, živi še vedno tako, kot so živeli 'en bot': v črni, črni kuhinji....
V Trseku prevladujejo priimki Kozlovič, Černac in Kocjančič.
Gibanje števila prebivalcev:
Leto 1869 1900 1931 1961 1971 1981 1991 2002 2012 2021
Št. preb. 148 183 185 116 85 67 56 - 58 51
Viri:
http://www.koper.si/index.php?page=static&item=2001369&tree_root=4 in http://www.koper.si/index.php?page=znamenitostiinatrakcije_single&item=2002340&id=20872
Prirejeno po: http://www.koper.si/index.php?page=static&item=2001369&tree_root=4 i n Orožen Adamič, M. et al. 1995. Krajevni leksikon Slovenije. Ljubljana: DZS
Tekst: Salvatore Žitko
Projekt »POSTAVITEV INFORMATIVNIH TABEL IN INFO PANOJEV OB KULTURNIH ZNAMENITOSTIH V ZALEDJU MESTNE OBČINE KOPER« delno sofinancira Evropski kmetijski sklad za razvoj podeželja. Za vsebino projekta je odgovorna Mestna občina Koper. Organ upravljanja za Program razvoja podeželja RS 2007-2013 je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.