Čeprav je od tam do Žganov le nekaj sto metrov, pogosto le-ti ostanejo skriti našim očem. Iz vlaka jih ne vidimo, saj so stisnjeni ob vznožju manjšega hriba, tik pod železniško progo Koper-Kozina. S ceste za Kubed oziroma globjo Istro, pa Žgane skrivajo drevesa, ki rasejo ob strugi reke Rižane.
Zaselek ima le nekaj hiš; starejšim so se v zadnjem času pridružile nove. V zaselku živijo danes tri družine, po pripovedovanju Žigante Albina pa je bilo nekoč tu precej več ljudi.
V Žganih sta se svoje dni vrtela dva mlina: Bucajev mlin pri mostu in Averjev mlin. Mimo Žganov teče namreč potok, ki so ga tukajšni prebivalci spretno ujeli v korito in uporabili za pogon mlinskih koles. Potok se iz umetne struge nato izlije v reko Rižano.
V bližini Žganov je tudi vodovod, ki ima dva vhoda. Spodnji je lepo oblikovan v istrskem kamnu. Viden je z glavne ceste v bližini mosta (nekoč imonovan Ponte Aver), drugi vhod pa stoji višje. Z mosta je opazen tudi velik kamnolom, ki se je z desetletji močno zarezal v sosednji hrib.
Med 2. svetovno vojno, leta 1943, je bil zaselek požgan.
Priimka, ki izhajata iz tega kraja sta Aver in Žigante.
Vir: http://www.koper.si/index.php?page=static&item=2001369&tree_root=4 in http://www.koper.si/index.php?page=znamenitostiinatrakcije_single&item=2002340&id=20872
Besedilo: Salvator Žitko - Mestna občina Koper
Projekt »POSTAVITEV INFORMATIVNIH TABEL IN INFO PANOJEV OB KULTURNIH ZNAMENITOSTIH V ZALEDJU MESTNE OBČINE KOPER« delno sofinancira Evropski kmetijski sklad za razvoj podeželja. Za vsebino projekta je odgovorna Mestna občina Koper. Organ upravljanja za Program razvoja podeželja RS 2007-2013 je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.