Spletno stran prenavljamo. Vsa vsebina še ni na voljo na novi spletni strani vendar jo aktivno dodajamo. Hvala za razumevanje.

Za ogled kliknite na spodnji gumb.

Ogled nove strani...
slhrendeit
Trebeše Trebeše

Trebeše

Trebeše so gručasta vasica na vrhu manjšega griča, kakih 800 m od ceste Gračišče-Gradin. Zgornji del vasi, kjer je cerkvica sv. Martina s pokopališčem, imenujejo domačini Kozloviči.

Pod vasjo je izvir potoka Stranice. K Trebešam sodi tudi zaselek Pičuri, ki leži na slemenu. Slednji predstavlja razvodje med porečjema Dragonje na desni in "dolenjske" Reke na levi strani slemena. Pobočja strmo padajo v dolino Stranice in Dragonje in jih poraščajo listnati in borovi gozdovi. Terase v pobočjih so večji del opuščene.

Pot v Trebeše nas pelje po vijugavi cesti navzdol, skozi borov gozdič, pod njim pa nas že pričakuje stražar vasi - vaški puč. Nakar (v zgodnjih jutranjih urah) vstopimo v vas:

V Trebešah stoji Lazarjeva hiša z letnico 1889 in z zanimivimi napisi na vratih. Pred vhod je postavljena kamnita miza. Nanjo so postavljali sod z vodo. Po pitno vodo so domačini hodili na izvir Strnice, jo prinašali v vas ter jo shranjevali v "barile" (sode).V nekaterih hišah v Trebeših se še vedno najde stara orodja za kmečka opravila, med njimi tudi 'stopa' za trenje koruze ali po domače - 'frmentona'.

Po Trebeških uličicah pridemo do majhnega pokopališča s cerkvico sv. Martina. Na pokopališču je postavljen spomenik s 25 neznanimi imeni udeležencev NOB.

Iz Trebeš je lepo videti bližnje vrhove: Tremon (398 m), Mavriče, Goli hrib (400 m), Dolgo brdo (407 m) Krožič. Okolica Trebeš sicer nudi izhodišče za mnoge nedeljske poti. Le-te so markirane, pisani vodiči po njih pa nas takole vodijo skozi istrske divjine:

"Na lesenem električnem drogu ter na cementnim prepustih ob cesti v bližini puča nas markacija in puščica usmerita z asfalta na kolovoz desno navzdol med brnistre in v borov gozd (na levi strani kolovoza je črno odlagališče s školjkami avtomobilov). Po dobrih 300 m pridemo do gozdne jase pod vasjo, kjer puščica na boru pokaže levo navzdol. Naš kolovoz se nadaljuje v poševni smeri v strugo Stranice, mi pa ostro zavijemo levo v gozd, kjer takoj na začetku najdemo ozek kolovoz, ki nas pripelje do peščenjakove stene in ob njej sestopimo do slapa pod Trebešami..." (Odlomek iz potopisa 'Po dolini Dragonje', Branko Bratož - Ježek)

Kolo časa se tudi v tem delu Istre vztrajno vrti. Trebeše so bile nekoč fevd gospodov Sardi, Grisonov in Carlov. Današnji priimki v vasi pa so: Kozlovič, Marsič, Palčič, Rakar, Šukljan, Tuljak, Delalle.

 Gibanje števila prebivalcev:

Leto

1869

1900

1931

1961

1971

1981

1991

2001

2012

2021

Št. preb.

87

112

123

106

86

74

71

   -

59

 51

Prirejeno po: http://www.koper.si/index.php?page=static&item=2001369&tree_root=4 in Orožen Adamič, M. et  al. 1995. Krajevni leksikon Slovenije. Ljubljana: DZS 

Vir: http://www.koper.si/index.php?page=static&item=2001369&tree_root=4 in http://www.koper.si/index.php?page=znamenitostiinatrakcije_single&item=2002340&id=20872

Besedilo: Salvator Žitko - Mestna občina Koper

znak projekta EKRP

Projekt »POSTAVITEV INFORMATIVNIH TABEL IN INFO PANOJEV OB KULTURNIH ZNAMENITOSTIH V ZALEDJU MESTNE OBČINE KOPER« delno sofinancira Evropski kmetijski sklad za razvoj podeželja. Za vsebino projekta je odgovorna Mestna občina Koper. Organ upravljanja za Program razvoja podeželja RS 2007-2013 je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.

 

Read 2844 times sreda, 12 januar 2022 10:54