Le nekah značilno istrskih kamnitih hiš in kmetijskih poslopij tvori ta slikoviti, toda v zimskem času precej hladen kraj. V Gonjačih so imeli še nedavno veliko volov, danes je ostal samo še eden. V Gonjačih živita dve družini. Tako kot v celotnih Truškah je tudi tukaj doma vinogradništvo in - dobro vino.
V davni preteklosti je bil celoten kraj - Truške - večkrat preimenovan z imeni: Cerusol, Ceruscolo, Ceruschie in Trusche. Pod italijansko oblastjo v času II. svet. vojne so Truške imenovali Truscolo.
Sicer pa je ime Truške na zemljevidih navadno označeno na mestu, kjer stoji župnijska cerkev sv. Kancijana, ki jo domačini imenujejo fara.
V 17.stoletju je obstajala v "Trusche Veccio" manjša cerkev posvečena 'Devici čudežev', v kateri so vaščani izpolnjevali svoje verske obrede vse do izgradnje nove cerkve sv. Kancijan.
Župnijska cerkev sv. Kancijan, obdana s cipresami, je arhitektonsko visoka stavba s štirimi stranskimi polkrožnimi kapelicami, ki podpirajo enako število oltarjev s šestimi okni. Zvonik ima romanski slog, na njemu pa sta dva zvonova. V notranjosti je kamniti glavni oltar iz leta 1788. Cerkev je obogatena s slikami sv. Kancijana, sv. Petra in Pavla. Kvalitetno je tudi delo 'Križevega pota' slikarja Franza Wissiaka iz leta 1835. Nad vhodnimi vrati, katere varuje napušč, se nahaja vklesan datum gradnje - 1778.
Pod župnijsko cerkev so nekoč, kakor tudi danes, spadale cerkve v Pregari, Loparju, Borštu, Zabavljah, Laborju in Glemu.
Viri:
http://www.koper.si/index.php?page=static&item=2001369&tree_root=4 in http://www.koper.si/index.php?page=znamenitostiinatrakcije_single&item=2002340&id=20872
Besedilo: Salvator Žitko - Mestna občina Koper
Projekt »POSTAVITEV INFORMATIVNIH TABEL IN INFO PANOJEV OB KULTURNIH ZNAMENITOSTIH V ZALEDJU MESTNE OBČINE KOPER« delno sofinancira Evropski kmetijski sklad za razvoj podeželja. Za vsebino projekta je odgovorna Mestna občina Koper. Organ upravljanja za Program razvoja podeželja RS 2007-2013 je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.